A varázslatos könnyezőpálma fajtái és gondozási útmutató és érdekességek

A könnyezőpálma, vagyis a Monstera deliciosa, egy rendkívül népszerű szobanövény, amely egyedi megjelenésével és könnyű gondozhatóságával hódította meg a növénykedvelők szívét. Eredetileg Közép-Amerika dzsungeleiből származik, ahol a trópusi esőerdők párás és csapadékos környezetében akár 20 méter magasra is felkúszhat a fák törzsén. Bár gyakran pálmaként emlegetik, rendszertanilag a kontyvirágfélék családjába tartozik.

Könnyezőpálma története és jelentősége

A Monstera deliciosa neve két részre bontható: a “monstera” a növény hatalmas, szeldelt leveleire utal, míg a “deliciosa” az ízletes gyümölcsére. A növény népszerűsége a viktoriánus korban kezdődött, amikor dísznövényként vált kedveltté. A könnyezőpálma nevet a reggelente a levélcsúcsokon megjelenő vízcseppekről kapta, melyek olyan benyomást keltenek, mintha a növény könnyezne.

A könnyezőpálma levelei, virágzása és gyümölcse

Óriási levelek és jellegzetes megjelenés

A könnyezőpálma legjellemzőbb vonása az óriásira növő, szív alakú levelei. Ezek a bőrszerű, fényes levelek 40-90 cm hosszúak és 30-70 cm szélesek lehetnek. Fiatal korban a levelek sima szélűek, de ahogy a növény öregszik, megjelennek a jellegzetes lyukak és karéjok. Hosszú, indaszerű lég- és kapaszkodógyökereit nem kell levágni, ezek segítenek a növénynek a talajból vizet és tápanyagot felvenni.

Zöld magazin | A varázslatos könnyezőpálma fajtái és  gondozási útmutató és érdekességek

Ritkán virágzik, de gyümölcse különleges

Bár a könnyezőpálma ritkán virágzik szobai körülmények között, magas páratartalom mellett esélyes, hogy virágot hozzon. Virágai rövid száron fejlődnek, és krémfehér buroklevél veszi körül őket. A gyümölcse, bár magas oxálsav tartalma miatt mérgező fiatalon, éretten fogyasztható és íze leginkább az ananászéra és a mangóéra emlékeztet.

A könnyezőpálma gondozása

Fényigénye

A könnyezőpálma szereti a szórt fényt, de elviseli az árnyékot is. A közvetlen napfény megégetheti a leveleit, ezért a legjobb, ha olyan helyet választunk neki, ahol csak szűrt fényt kap. A lakásban árnyékosabb sarokban vagy fal mellett érzi magát a legjobban, mivel a fény felé fordulva növekszik.

Hőigénye

A növény átlagos melegigényű, télen legalább 12-14 °C szükséges számára, de optimálisan 18 °C feletti hőmérsékleten fejlődik a legjobban. Nyáron akár 27 °C-os melegben is jól érzi magát, ilyenkor magasabb páratartalmat és rendszeres öntözést igényel.

Vízigénye

A könnyezőpálma közepesen vízigényes növény, amely nem kedveli a pangó vizet. A legjobb, ha alapos öntözés után hagyjuk kiszáradni a talaj felső rétegét, majd újra öntözünk. Lehetőleg szobahőmérsékletű, lágy vizet használjunk, télen pedig csökkentsük az öntözés mennyiségét.

A könnyezőpálma szaporítása

Magvetéssel történő szaporítás

A könnyezőpálma szaporítása magvetéssel is lehetséges, bár ez a módszer hosszú időt vesz igénybe. A magok csírázása után a növény hajtása fénnyel ellentétes irányban nő, míg egy fatörzset vagy más függőleges felületet nem talál, amelyre felkapaszkodhat. Ekkor kezdenek megjelenni az első levelek, és a növény a lombkorona irányába kezd növekedni.

Dugványozás

A könnyezőpálma dugványozása az egyik leggyakoribb szaporítási mód. A növény csúcsi részét levágva, akár vízben, akár virágföld és homok keverékében könnyen gyökereztethetjük. A vágás után fontos megvárni, hogy a nedvesség kiszáradjon a vágási felületen, majd a dugványt ültethetjük el. Hasonló módon járhatunk el a 20-30 cm-es szárrészekkel is, amelyek szintén könnyen gyökeret eresztenek.

Kettévágás

Ha a növényünk már túl nagyra nőtt, kettévágással is szaporíthatjuk. A felső rész külön gyökereztethető, míg az alsó rész új hajtásokat hoz. A levágott darabokat homok és komposzt keverékébe ültetve gyökereztethetjük. A gyökeresedés után a növények végleges helyükre kerülhetnek.

Betegségek és kártevők

A könnyezőpálma ellenálló növény, de bizonyos körülmények között betegségek és kártevők károsíthatják. Az alacsony hőmérséklet és a túlöntözés gombásodáshoz vezethet, míg a pajzstetvek és takácsatkák is károsíthatják a növényt. A tápanyaghiány az alsó levelek sárgulásával jár, különösen új levél megjelenésekor. A száraz talaj miatt a levelek szélei barna, töredezett állapotúak lesznek.

Mérgező hatások

A könnyezőpálma levelei és gyökerei mérgezőek, ezért fontos, hogy háziállatok ne fogyasszák el. A növény részeinek lenyelése allergiás tüneteket, súlyos esetben égető, fájdalmas marást okozhat. A fiatal, éretlen termés különösen mérgező magas oxálsavtartalma miatt.

A könnyezőpálma elhelyezése otthonunkban

A könnyezőpálma nagy méretű növény, amely idővel elfoglalhatja az egész lakást. Ezért csak akkor vigyük be otthonunkba, ha elegendő helyet tudunk biztosítani számára. Fiatal korban a levelek világoszöldek, de ahogy a növény öregszik, sötét mélyzölddé válnak. Érdemes kisebb növényeket vagy futónövényeket ültetni a filodendron tövéhez, hogy szebb összhatást érjünk el.

A könnyezőpálma fajtái

A Monstera nemzetség számos különleges fajt foglal magában, amelyek mind egyedi megjelenésükkel és igényeikkel tűnnek ki. A legismertebb fajta a Monstera deliciosa, amely hatalmas, szeldelt leveleivel és ízletes gyümölcsével hívja fel magára a figyelmet.

A Monstera adansonii kisebb méretű, de hasonlóan lyukacsos levelekkel rendelkezik, amelyek különleges dekorációs elemként szolgálnak.

A Monstera obliqua ritka és keresett fajta, amely extrém perforált leveleivel különleges látványt nyújt.

A Monstera siltepecana szintén kiemelkedik különleges mintázatú leveleivel, amelyek ezüstös foltokkal díszítettek. Mindezek a fajták jól alkalmazkodnak a szobanövényként való tartáshoz, és megfelelő gondozás mellett hosszú éveken át díszíthetik otthonunkat.

A könnyezőpálma nemcsak különleges megjelenésével, hanem könnyű gondozhatóságával is lenyűgözi a növénykedvelőket. Eredeti élőhelyéről származó sajátosságai, mint a szórt fény és magas páratartalom iránti igénye, otthoni körülmények között is könnyen kielégíthetők. Ha megfelelően gondozzuk, ez a növény hosszú éveken át díszítheti otthonunkat, és akár gyümölcsöt is teremhet, amely különleges ízével emlékeztet a trópusokra.

Kertnet
Author: Kertnet