Mi az a monília és miért fontos védekezni ellene?
A monília (Monilinia sp.) gombafertőzés elsősorban gyümölcsfákon okoz komoly károkat: csonthéjasokon (cseresznye, meggy, őszibarack) és almaféléken egyaránt. A kórokozó a virágzástól egészen a gyümölcsérésig képes fertőzni, száraz, meleg időben gyorsan terjed, és barnarothadást (monília okozta rothadás) idéz elő. A hazai termesztésben, ahol a tavaszi csapadék és a hirtelen melegnapok gyakoriak, kiemelt figyelmet kell fordítanunk a megelőzésre és a korai beavatkozásra.
Alapvető megelőző intézkedések
1. Szellőzés és fákritkítás
• Rendszeres, formagondozó metszéssel csökkenthetjük a belógó, sűrű ágak árnyékát és a magas páratartalmat.
• A megfelelő légmozgás megnehezíti a monília spóráinak lecsapódását és csírázását.
2. Biológiai tisztítás
• A lehullott, fertőzött gyümölcsöket és a fán maradt mumifikálódott terméseket haladéktalanul szedjük össze és semmisítsük meg.
• A hulladék égetése vagy mélykomposztálása megakadályozza a gombaspórák visszafertőzését.
Monília elleni védekezés kémiai támogatással
Bár a biológiai és kulturális módszerek megelőzésben nélkülözhetetlenek, az időjárás kedvezőtlen alakulása esetén indokolt a fungicides permetezés alkalmazása.
• Kontakt és felszívódó szerekkel (pl. réz-, kén- vagy DMI hatóanyagú készítmények) védekezhetünk a virágzó állapot előtti és utáni időszakban.
• A permetezéseket szakmai előírás szerint, váltogatott hatóanyagú készítményekkel végezzük, hogy csökkentsük a rezisztencia kialakulásának kockázatát.
• Hazai viszonyokhoz igazítva a tavaszi első kezelést virágbimbós állapotban ajánlott elvégezni, majd 10–14 naponta ismételni, amíg a rizikó fennáll.
Környezetbarát alternatívák
Az ökológiai gazdálkodásban megengedett réztartalmú szerek (pl. Bordeaux-keverék) és kénkészítmények használata mellett helyet kaphatnak a növényi eredetű kivonatok, baktériumpréparátumok is. Ezek azonban általában gyengébb hatásúak, így fontos a többszöri, pontos kijuttatás, és hogy soha ne hagyjuk ki a mechanikai védekezési lépéseket (metszés, takarítás).
A cikk következő részében részletesen bemutatjuk a metszés technikáját, és gyakorlati tanácsokat adunk a monília elleni védekezés menetrendjéhez.
Metszés és koronaalakítás a monília ellen
A helyes metszéssel jelentősen csökkenthetjük a barnarothadás kockázatát, hiszen a napsütés és a légmozgás gyorsítja a vágási sebek beszáradását, így a gombaspórák nehezebben telepszenek meg.
• Időpont: célszerű kora tavasszal, fagyzugos napok elmúltával, de még a rügyfakadás előtt végeznünk a főmetszést.
• Árnyékos, sűrű belső ágakat távolítsunk el először (belső koronametszés), ezáltal megelőzve a nedvesség felgyülemlését.
• A vízhajtásokat és elhalt, kárt szenvedett ágakat alaposan visszavágjuk egészen az egészséges részig.
• Fertőtlenítés: minden vágóeszközt 70%-os etilalkohollal vagy speciális metszőfertőtlenítővel kezeljünk, elkerülve a metszési felületek további szennyeződését.
Monília-ellenes metszési trükkök
1. V-fazon kialakítása: a koronát tölcsérszerűen nyissuk meg.
2. Generatív és vegetatív ágak egyensúlya: egy éves oltványrészekre ügyeljünk, ne hagyjunk túl sok vízhajtást.
3. Metszési sebfelület kentése kálcium-paszta vagy egyéb sebkezelő szerrel ajánlott, különösen nagy vágásoknál.
Monília elleni éves permetezési menetrend
• Virágbimbós állapot (BBCH 55–60): első réz- vagy DMI hatóanyagos kezelés.
• Virágzás után 10–14 naponta ismétlés, ha a tavaszi csapadék és a 20 °C feletti napok száma magas.
• Gyümölcsérés kezdetén – zöld gyümölcs stádiumban – felszívódó szerekkel (pl. triazolok) védekezünk, váltogatva a hatóanyagcsoportokat a rezisztencia elkerülésére.
• Utolsó permetezés lombhullás után, nyugalmi időszakban: vastagabb rézréteget képező Bordeaux-keverék.
• Ökológiai ültetvényekben a réz és kén kiegészíthető baktérium- vagy gombaölő törzsek (Pl. Bacillus spp.), de a mechanikai tisztítás soha ne maradjon el.
Ezzel a metszési és permetezési ütemtervvel Magyarország változékony tavaszi-nyári viszonyai között is hatékonyan kordában tarthatjuk a moníliát.