Miért annyira veszélyes a dohánytripsz?

A dohánytripsz (Frankliniella occidentalis) apró, mindössze 1–2 mm hosszú ízeltlábú, amelynek jellegzetes barna vagy sárgás testét két jellegzetes fekete sáv díszíti. A tripszek a Tripidae családba tartoznak, és néhány hét alatt akár több nemzedéket is képesek megtermelni. Elsősorban fiatal hajtásokat, rügyeket és virágokat károsítanak, de táplálkozás közben vírusokat is terjeszthetnek, ami komoly problémát jelent a dísz- és zöldségkertészek számára.

Életciklusuk és megjelenésük

A nőstény dohánytripsz petéit levélfonákba, virágzati részekbe vagy hajtások nedvdús szöveteibe helyezi. A lárvák kevesebb mint egy hét alatt kikelnek, majd két lárvastádiumot és egy bábállapotot követően válnak ivaréretté. A gyors fejlődés és a kedvező mikroklíma miatt egy szezon alatt akár 5–6 nemzedék is kialakulhat.

A tripsek viselkedése a leveleken

A kártevők koptató szájszervükkel a sejtfalat megrongálják, ezzel növényi nedvet szívnak. A károsodott sejtek sárgulnak, majd elhalnak, a levélfelület ezüstös, pontszerű (“stippling”) mintázatot kap. A levelek berepedezhetnek, a fejlődés visszamarad, virágrügyek lehullhatnak, termések deformálódnak.

Kárkép és tünetek különböző növényeken

Bár a név a dohányültetvényekről eredeztethető, a dohánytripsz kedveli a paradicsomot, paprikát, uborkát és a dísznövényeket (pl. rózsa, gazánia) is. A vírusok közül leginkább a csíkos mozaik-vírust (TSWV) és a harlekintripsz-vírust (INSV) terjeszti, melyek súlyos termésveszteséget okoznak. A kárkép tehát összetett: mechanikus sérülés + vírusfertőzés.

Lokális tünetek a kertben

Magyarországi kertekben tavasszal a fóliában, nyáron a szabadföldön jelenik meg tömegesen. A fertőzött állományban vizuálisan is jól látható a levelek ezüstös elszíneződése, a rügyek és virágok hervadása. Megfigyelhetők továbbá apró fekete ürülékcsomók a levélfonákban.

(Folytatás a védekezési módszerekkel a cikk második felében.)

Megelőzés és folyamatos ellenőrzés

A dohánytripsz felszaporodásának legjobb ellenszere a rendszeres járőrözés. Kertünkben hetente legalább egyszer nézzük át a növények alsó leveleit és a virágrügyeket, illetve helyezzünk ki sárga ragadós lapokat, amelyekkel már a puszta jelenlétük korai stádiumában elcsíphetjük a kártevőket. Ügyeljünk a vetésforgóra, és kerüljük az érzékeny kultúrák (paradicsom, paprika) többszöri utánaültetését ugyanarra a parcellára.

Biológiai védekezés tripszek ellen

Sikeresen csökkenthetjük a tripszpopulációt hasznos rovarok betelepítésével. A ragadozó atkák (Neoseiulus cucumeris, Amblyseius swirskii) és a kalandrovász-félék (Orius spp.) jól érzik magukat fóliaházakban és szabadföldön egyaránt. Telepítésük előtt mérsékeljük a vegyszerhasználatot, hogy a természetes ellenségek ne szenvedjenek kárt. Fontos a megfelelő páratartalom és hőmérséklet: a tripszek ugyanis száraz, meleg környezetben szaporodnak leggyorsabban.

Vegyszeres védekezés – körültekintően

Ha a fertőzés súlyos, válasszunk szelektív rovarölő szereket (pl. spinosad, neem-kivonat vagy piretroidok alacsony dózisban), és mindig tartsuk be a felhasználási előírásokat. Permetezést reggel vagy este végezzük, hogy elkerüljük a magas nappali hőmérséklet és az erős napfény káros hatását. Felváltva alkalmazzunk különböző hatóanyagokat, hogy megelőzzük a tripszek rezisztencia kialakulását.

Környezeti és mechanikai intézkedések

Sűrű növényállomány esetén ritkítsuk a lombot, javítsuk a szellőzést, így csökkentjük a tripszek számára ideális mikroklímát. A fóliaházakban érdemes záró szúnyoghálóval ellátott szellőzőket használni, és időnként nagynyomású vízsugárral lemosni a leveleket, ezzel is károsítva a kártevők fejlődési ciklusát. Együttesen alkalmazva ezek a módszerek jelentősen mérséklik a dohánytripsz kártételét, és hosszú távon egészséges, produktív kertet biztosítanak.

Kertnet
Author: Kertnet